План профорієнтаційної діяльності ТУТ
Профорієнтаційна програма Хмелівського ліцею- закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів ТУТ
Якщо професія стає способом життя,
то ремесло перетворюється на мистецтво
(Ілля Шевельов)
Вибір професії – чи не найголовніший чинник того, як складеться твоє подальше життя та як ти в ньому будеш себе почувати. Адже всім хочеться не лише заробляти гроші, але й реалізувати свій потенціал та отримувати справжнє задоволення від своєї діяльності.
У світі існує близько 50 тисяч професій. Деякі з них – лікар, учитель, продавець – знайомі всім, деякі існують тільки в великих містах; а представників інших дуже мало (наприклад суфлерів). Кожна професія унікальна по-своєму.
Залежно від того, з ким (чим) працює людина, професії діляться на п’ять груп:
1) людина – природа (городник, ветеринар, агроном);
2) людина – техніка (електрик, слюсар, водій);
3) людина – знакові системи (програміст, секретар);
4) людина – людина (лікар, учитель, продавець);
5) людина – художній образ (актор, художник).
Вибір професії базується на трьох «китах»: ХОЧУ!МОЖУ!ТРЕБА!
Тест на профорієнтацію
Інтернет пропонує безліч тестів для визначення «своєї» сфери діяльності, але на жаль далеко не всі адекватно оцінюють здібності учня. Краще звернутися до професійного психолога, щоб правильно визначити психотип школяра, таланти та уподобання. Обробивши результати тестування, фахівець призначає зустріч учневі і батькам, щоб обговорити спеціальності, відповідні для дитини.
Існують наступні види тестування:
- Тест Джона Холланда — один з найвідоміших. Містить більше 200 питань, які слід прочитати уважно і відповідати чесно. Відповідаючи неправду, школяр обдурить тільки самого себе. Теорія Холланда передбачає наявність шести типів особистості. Кожній з них підібрані відповідні спеціальності. Пізнаючи свій тип, школяру буде набагато простіше вибрати професію зі списку запропонованих.
- Тест Потьомкіної — призначений для визначення психологічних і соціальних установок. Як правило, проводиться серед учнів старших класів для визначення психотипу і виявлення здібностей. Метод Потьомкіної допоможе дізнатися, чи володіє досліджуваний лідерськими якостями чи талантом, здатний вирішувати технічні питання. Тест виконаний у формі опитування, який дозволяє мотивувати учня до певного виду діяльності.
- Тест Клімова — складається з 30 питань. Вони визначають інтереси і схильності учня. Методика припускає, що існує 5 типів професій. Пройшовши тест, школяр виявить свій тип, що допоможе зробити правильний вибір.
- Тест Голомштока «Профіль» — визначає у школяра наявність інтересів, які він зможе використовувати в майбутній роботі. Містить 96 питань, на які потрібно відповісти протягом півгодини. Особливість полягає в тому, що давати відповіді потрібно не замислюючись, але максимально чесно. Результати покажуть, до яких сфер діяльності у учня є схильність, а до яких – ні.
- Тест Йовайши – допомагає визначити вид діяльності, що відповідає здібностям і інтересам школяра. Демонструє різні види професій за психологічними критеріями. Опитувальник професійних схильностей Йовайши простий і зрозумілий.
Для визначення профорієнтації можна пройти всі запропоновані тести і порівняти отримані результати.